Co należy rozumieć przez pojęcie profilu okiennego?

Stolarka okienna to temat bardzo popularny w każdym środowisku. Zwykle zainteresowanie dotyczące doboru okien pojawia się na etapie po budowie, a przed wykończeniem domu, bloku czy innego budynku mieszkalnego i użytkowego. Okna są częścią całej konstrukcji budynku, mogą go stabilizować oraz nadawać mu specyficznego wyglądu, dostosowanego do rodzaju budownictwa. Okna składają się z ościeżnic oraz profili okiennych i to właśnie o profilach będzie ten tekst. Czym właściwie jest profil okienny i jak klasa profilu okna wpływa na jego wytrzymałość?

Czym jest profil okienny?

Podstawową częścią okna jest ościeżnica, którą umieszcza się we wnęce w murze. W ościeżnicy montowane jest skrzydło, które składa się z szyby, która przytrzymywana jest przez profil. Profile okienne mogą być wykonane z PVC, które jest lekkim materiałem i charakteryzuje się wysoką trwałością. Profil okienny może również wystąpić w wersji aluminiowej, która jest plastyczna i charakteryzuje się wysoką trwałością oraz niskim współczynnikiem przepuszczalności. Dostępne są również profile drewniane, które najczęściej można spotkać w starym budownictwie, choć zdarza się, że są jeszcze montowane w nowych budynkach, ze względu na rustykalny ich wygląd. Profile okienne są podzielone na komory i może ich być nawet pięć lub sześć w zależności od tego, jaka jest klasa profilu okna. Takie rozwiązanie zdecydowanie bardziej zwiększa izolację cieplną oraz akustyczną. Środkowa komora okna to kształtowniki, które odpowiadają za stabilizację całej konstrukcji okiennej.

Profil okienny – jaką odgrywa rolę?

Dobrze wykonane profile okienne zabezpieczają nasz budynek przed niechcianymi gośćmi. Stanowią one dodatkowe zabezpieczenie przed włamywaczami. Odpowiednio skonstruowany profil okienny doświetli również całe pomieszczenie i zapewni mu odpowiednią izolację. Profile okienne można również dobrać pod względem stylu urządzonego pomieszczenia. W zależności od materiału mogą one przybierać różne kształty oraz kolory i grubości. Profil okienny tu usztywnienie dla całej konstrukcji okiennej. Klasa profilu okna powinna być jak najwyższa, aby okno odpowiednio zabezpieczało budynek przed stratami cieplnymi oraz charakteryzowało się wysoką wytrzymałością.

Którą część okna nazywamy profilem okiennym? Podsumowanie

Wybierając odpowiednie profile okienne, warto zwrócić uwagę, aby miała jak największą liczbę komór, ponieważ im większa liczba, tym mniej ciepła będzie wydostawać się na zewnątrz. Może to wpłynąć również na cenę rachunków za ogrzewanie, które nie będą się zwiększać. Profile okienne, które zbudowane są z sześciu, a nawet siedmiu komór będą doskonałym rozwiązaniem dla domów energooszczędnych. Znaczenie ma również sama głębokość profili okiennych. Profile okienne mogą być wykonane z różnych materiałów, w zależności od preferencji i potrzeb użytkownika. Profil okienny ma kluczowe znaczenie dla wytrzymałości, izolacji termicznej i akustycznej oraz estetyki okna, dlatego warto zwrócić uwagę na jego jakość podczas wyboru okien.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *