Zakup okien do domu – na co trzeba zwrócić uwagę?

Parametry ważne przy zakupie okien – poznaj je!

Rozglądając się za oknami i szukając tych właściwych do naszego domu i mieszkania, warto w pierwszej kolejności zastanowić się nad materiałem, z którego wykonane są ramy okienne. Najpopularniejsze na rynku to okna plastikowe, które cieszą się wyjątkową trwałością i wysoką termoizolacją. Drugie w kolejności to klasyczne okna drewniane, które odznaczają się nienagannym wyglądem i doskonale zatrzymują ciepło w domu. Ich wadą jest konieczność regularnej konserwacji i renowacji. Ostatnie zostały okna aluminiowe – nowość na rynku, które charakteryzują się wysoką wytrzymałością oraz możliwością tworzenia najbardziej wymyślnych kształtów okien.

Pozostałe parametry okien, jakie powinniśmy wziąć pod uwagę, to ich rozmiar oraz rodzaj. Jeśli chodzi o rodzaj, to do wyboru mamy okna uchylne, otwierane przesuwne, składane, progowe lub bezprogowe. Współczynnik przenikania ciepła to kolejny parametr, który ma, a przynajmniej powinien mieć, duży wpływ na wybór okien odpowiednich do naszych potrzeb. Obecnie (od 2017 roku) wszystkie nowo wybudowane budynki obowiązkowo muszą mieć okna o współczynniku poniżej 1,1 Uw.

Energooszczędne budynki to maksymalnie 0,9, a domy pasywne – 0,8. Wartość podana jest w W/m2K – oznacza ilość energii w Watach, jaka przenika przez m2 okna przy różnicy temperatur 1 stopnia Kalwina. Upraszczając, im niższy współczynnik przenikalności, tym mniej powietrza z zewnątrz przenika do środka. Warto pamiętać, że nie ma okien, które całkowicie zatrzymują powietrze, ponieważ byłoby to niemożliwe do utrzymania prawidłowych parametrów życiowych. Warto wiedzieć: najniższy współczynnik przenikalność posiadają okna aluminiowe dwukomorowe.

Czym kierować się podczas wyboru stolarki okiennej?

Pozostałe parametry okien, jakie mogą znacznie ułatwić nam wybór odpowiedniej stolarki okiennej to dźwiękoszczelność oraz koszt zakupu i eksploatacji. Cena ma ogromny wpływ na wybór okien, a późniejsza eksploatacja często jej związana z ceną ich zakupu. Okna droższe w zakupie, jak te aluminiowe, są dużo bardziej odporne, niż okna PCV czy drewniane. Wybór okien aluminiowych może wydawać się najdroższym rozwiązaniem, jednak jeśli popatrzymy na to z perspektywy czasu, może okazać się, że cena okien aluminiowych będzie niczym w porównaniu z ceną zakupu i eksploatacji drewna czy plastiku. Decydując się na zakup okien aluminiowych, dopasować możemy je do własnych preferencji pod względem wyglądu. Aluminium, dzięki swojej plastyczności, można dowolnie formować, tworząc indywidualne kształty oraz przeszklenia, których ramy są prawie niewidoczne.

Wybór okien – podsumowanie

Rozsądne podejście do wyboru okien to gwarancja zadowolenia z zakupu. Analiza własnych potrzeb dotyczących parametrów okien zapewni nam najbardziej trafny zakup i uchroni przez niechcianymi wydatkami na późniejszych etapach eksploatacji stolarki okiennej. Bez doprecyzowanych oczekiwań ciężko znaleźć coś, co w 100% będzie odpowiadać naszym potrzebom. W razie problemów skonsultuj swoje obawy oraz zapytania z doradcą, który pomoże podjąć decyzję lub nakieruje na to, czego właściwie oczekujesz. Wybór okien to decyzja na lata, która źle podjęta może sprawić więcej kłopotów, niż przyjemności.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *