Dlaczego prawidłowy montaż okien jest tak ważny?

Okna powinny nie tylko wyglądać, ale i spełniać dobrze swoją funkcję. Prawidłowy montaż stolarki okiennej równa się prawidłowemu trzymaniu ciepła wewnątrz pomieszczenia i dostarczaniu odpowiedniej ilości światła. Nieprawidłowy montaż okien może stać się ogromnym problemem zwłaszcza w sezonie grzewczym, kiedy to ciepło zebrane w pomieszczeniu zacznie z niego uciekać przez nieszczelne okna. Oprócz tego zły montaż okien może doprowadzić do zwiększenia poziomu wilgoci w domu, a to wszystko odbije się na naszym zdrowiu, kondycji wyposażenia oraz wielu innych rzeczach.

Na czym polega montaż okien?

Montaż okien do tej pory wykonywany był przy pomocy pianki montażowej, która oblepiała okno i trzymała je w miejscu do tego przeznaczonym. Nie było to jednak nigdy najlepsze rozwiązanie i na całe szczęście odchodzi się od tego typu montażu. Pianka montażowa, zwłaszcza w przypadku okien z funkcją energooszczędności, wcale tej energii nie oszczędzała, a wręcz przeciwnie. Okna energooszczędne oszczędzały energię tylko z nazwy, ponieważ pianka nie spełniała swojej funkcji, jeśli chodzi o prawidłową izolację.

W celu poprawy działań wymyślono ciepły montaż okien, który zapewnia prawidłową termoizolację. Główną różnicą pomiędzy ciepłym montażem a montażem na piankę jest osadzenie okna w murze, co zapobiega powstawaniu prześwitów, a co za tym idzie, lepiej zatrzymuje ciepło wewnątrz. Metodę ciepłego montażu nazywa się często również warstwową, ponieważ w jej przypadku stosuje się potrójną warstwę izolacji. Warstwy te składają się z pianki, która jest izolacją akustyczną i termiczną oraz dwa rodzaje taśmy izolacyjnych – paroprzepuszczalną i paroszczelną. Dzięki takiemu zestawieniu środków izolacyjnych mamy dużo większą gwarancję, że nasze pomieszczenia są w dobrym stopniu zabezpieczone przed stratami cieplnymi.

Nawet najlepszej jakości okna, z najwyższymi współczynnikami izolacyjnymi, nie zapewnią właściwej ochrony, jeśli nie zamontujemy ich w odpowiedni sposób. Montaż warstwowy, czyli inaczej ciepły to technologia montażu, dzięki której w pełni odczujemy montaż okien energooszczędnych oraz zmniejszenie kosztów ogrzewania w sezonie. Wykorzystane w tej metodzie taśmy izolacyjne chronią również wnętrze przed nadmierną wilgocią i pleśnią, tworząc nieprzepuszczalną barierę dla niekorzystnych czynników mogących dostać się do pomieszczenia.

Montaż stolarki okiennej – jakich błędów nie można popełnić?

Chcąc zamontować okna, na sam początek należy zmierzyć dokładnie wnękę, w której ma się znajdować przeszklenie. Okno powinno być maksymalna 2 lub 3 cm mniejsze, niż miejsce na nie przygotowane, tylko po to, aby zmieścił się tam materiał montażowy. Po zakupie okna jeszcze przed jego montażem należy dokładnie oczyścić i wygładzić miejsce, aby żaden brud, kurz, ani luźna zaprawa nie znalazła się pomiędzy izolacją. Zakrywanie kanałów odprowadzających wodę również zdarza się podczas montażu okien. Najczęściej zachodzi to przy ich wymianie, kiedy nie mamy możliwości manipulacji rozmiarem wnęki. Zaizolowanie ich również może doprowadzić do spadku właściwości termoizolacyjnych.

Poprawny montaż okien i jego znaczenie – podsumowanie

Prawidłowy montaż stolarki okiennej to nie lada wyzwanie, jeśli nie przygotujemy się do niego odpowiednio. Montażu okien najlepiej nie wykonywać samemu, tylko skorzystać z pomocy specjalistów, którzy zmierzą okna, przygotują miejsce oraz odpowiednio zamontują okno we właściwym miejscu.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *