Czym kierować się przy wyborze drzwi wejściowych zewnętrznych?

Drzwi wejściowe zewnętrzne powinny nie tylko ładnie wyglądać, ale i zapewniać odpowiednią izolację cieplną oraz bezpieczeństwo. Ogromna oferta modeli, materiałów oraz rozmiarów może zgubić, zwłaszcza kiedy nie jesteśmy jeszcze ukierunkowani na konkretne drzwi. Wybór drzwi wejściowych zewnętrznych to ważna kwestia, ponieważ to od niego zależy komfort mieszkania i użytkowania budynku. Na co więc zwrócić uwagę i jakie dobrać kryteria doboru drzwi wejściowych?

Na co zwracać uwagę kupując drzwi wejściowe?

Pamiętajmy o tym, że drzwi wejściowe to element infrastruktury budynku, którego nie wymienia się co miesiąc. Wybierając odpowiednie drzwi wejściowe zewnętrzne, weźmy pod uwagę wszystkie czynniki, które mogą wpłynąć na nasze samopoczucie po ich zamontowaniu. Dla poprawy bezpieczeństwa dobrze zamontować drzwi z systemem antywłamaniowym, które zapewnią, że będziemy spali bezpiecznie oraz bez obaw. Ważne jest również, aby drzwi miały odpowiednią izolację cieplną, która nie narazi nas na większe rachunki za prąd i ogrzewanie oraz dostosowaną do potrzeb izolację akustyczną. Poziom izolacji drzwi wejściowych zależy w dużej mierze od materiału, z którego są wykonane oraz tego znajdującego się w ich wnętrzu. Pianka poliuretanowa lub wełna mineralna to standardowe materiały, które wypełniają wnętrze drzwi.

Odpowiednia izolacja termiczna oznacza, że współczynnik przenikania ciepła przez drzwi nie może być większy niż 2,6 W/m2K. Co więcej, jest to uwarunkowane przepisami. Drzwi, które w największym stopniu chronią nasz dom przed zimnem to takie o współczynniku 1,5 W/m2K lub niższym. Jeśli decydujemy się na budowę domu pasywnego, to najlepszym współczynnikiem będzie 0,8 W/m2K lub niższy. Przy wyborze drzwi do czynienia mamy również z wyborem izolacji akustycznej, która zatrzymywać będzie hałasy dochodzące z zewnątrz. Im współczynnik RA, wyrażany w decybelach, jest wyższy, tym drzwi lepiej chronią przed hałasem. Najpopularniejsze drzwi wejściowe zewnętrzne, to takie ze współczynnikiem RA = 30 dB.

Pozostałe kryteria doboru drzwi zewnętrznych – sprawdź je!

Drzwi dopasowane do budynku to drugorzędna sprawa, jednak nie powinniśmy być całkiem obojętni na wygląd naszego domu. Ładny dom to komfortowy dom, a dopasowanie drzwi do pozostałych elementów stolarki wprowadzi harmonie do naszego budynku mieszkalnego lub użytkowego. Kolejnym kryterium doboru drzwi zewnętrznych jest wygoda użytkowania. Otwieranie do środka lub na zewnątrz oraz szerokość i wysokość drzwi powinna być dostosowana przede wszystkim do warunków panujących w domu i na zewnątrz. Za najmniejsze z komfortowych rozmiarów drzwi wybiera się takie 90 × 200 centymetrów, przez które bez problemu przeciśnie się każdy mebel oraz przejedzie osoba na wózku. W drzwiach asymetrycznych najczęściej główna część ma 90 cm, a pozostała 40-50 cm. Jeśli nasze drzwi nie będą znajdowały się pod zadaszeniem, to warto zadbać o dodatkową ich ochronę przed warunkami atmosferycznymi takimi jak mocne promieniowanie UV czy deszcz i śnieg.

Jakie drzwi wejściowe zewnętrzne wybrać? Podsumowanie

Wybór drzwi zewnętrznych wejściowych powinien być zakończony naszą satysfakcją i pewnością, że dokonaliśmy dobrego wyboru. Drzwi przystosowane do nowoczesnego budownictwa domów oraz takie, które sprawdzą się w biurach i budynkach użytkowych. Wybór drzwi wejściowych zewnętrznych odpowiednich dla naszych preferencji nie jest niemożliwy, ale czasem może sprawić trochę trudności.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *