Jak dobrać kolor stolarki okiennej oraz drzwiowej do stylu wnętrza i budynku?

Wybierając stolarkę okienną oraz drzwiową do naszego nowo wybudowanego budynku zawsze zastanawiamy się, jaki styl będzie odpowiedni oraz co jest teraz w modzie. Oczywiście, jeśli przy wykańczaniu domu lub mieszkania wynajęliśmy architekta, to ta kwestia nie będzie nas dotyczyć. Jeśli jednak dobór odpowiednich drzwi i okien leży po naszej stronie, to ten wybór należy dobrze przemyśleć. Stolarka okienna, jak i stolarka drzwiowa nie jest najtańszą inwestycją, dlatego comiesięcznie zmiany nie raz nie wchodzą w grę. Kolor okien i drzwi a styl budynku to nieodłączne kwestie, które muszą ze sobą współgrać, inaczej możemy sami się czuć źle we własnym domu. Warto w tej kwestii pomóc sobie również Internetem i sprawdzić, jakie są najnowsze trendy w doborze stolarki oraz co proponują światowej klasy architekci i projektanci.

Stolarka okienna i drzwiowa – jaki powinna mieć kolor?

Idąc za nowoczesnymi trendami, warto posiłkować się opiniami osób, które od wielu lat śledzą najnowszą modę wystroju wnętrz. Architekci, projektanci, a nawet producenci uważają, że stolarka okienna i stolarka drzwiowa powinna mieć inne barwy. Postawienie na ten sam kolor okien i drzwi to zbyt „normalne” podejście do sprawy, a przecież każdy chce się czymś wyróżnić. Do najpopularniejszych należy jednak biel, która jest uniwersalnym kolorem zawsze. Biały pasuje do wszystkiego i niezależnie od tego, na jakie okna i drzwi się zdecydujemy, biały będzie świetnie z nimi współgrał. Rzadko jest jednak stosowany w przypadku drzwi wejściowych do domu ze względu na widoczny na nim brud. Beże, brązy i szarości to kolory każdego sezony. Nawiązujące do natury barwy są częstym wyborem również za swoją neutralność oraz możliwość dopasowania do każdego stylu.

Na liście znajduje się również czerń i barwy do niej podobne jak ciemny granat czy bordo. O ile czasy również jest neutralnym kolorem, tak granaty, bordo, a nawet fiolety i czerwienie nie będą pasować wszędzie. W tym przypadku warto dobrać kolor drzwi do wystroju wnętrza lub do ścian budynku, na jaki zamierzamy je pomalować. Ostatnim z wyborów, chyba spotykany, choć w jednym egzemplarzu w każdym domu, są kolory imitujące drewno. Przede wszystkim wyglądają one naturalnie i nadają budynkowi niepowtarzalnego charakteru. Dąb, brzoza, a nawet drzewo sandałowe to materiały, które chętnie goszczą w naszych domach, wprowadzając do nich ciepło oraz radosny nastrój.

Kolorystyka stolarki okiennej i drzwiowej – podsumowanie

Odpowiednia stolarka okienna i stolarka drzwiowa to przede wszystkim kwestia naszego prywatnego gustu. Jeśli podobają Ci się jasne drewniane drzwi w połączeniu z niebieskimi ścianami budynku, jednak światowej klasy projektanci mówią co innego, to wcale nie musisz się ich słuchać. Posłuchaj siebie i zadbaj o swój własny komfort mieszkania, wybierając drzwi, które przemawiają do Ciebie swoim wyglądem. Pamiętaj tylko, że nie wszystkie barwy połączenie ze sobą będą wyglądać dobrze. Odstraszający wygląd domu to też nic fajnego, jednak jeśli ktoś lubi się wyróżniać, to zdecydowanie się na kontrastujące kolory może być bardzo dobrym pomysłem.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *