Jak dbać o okna – krok po kroku

Okno na świat musi być czyste. W tym celu właśnie powinno się regularnie je myć i polerować, aby widoki były jak najbardziej przejrzyste oraz żeby do naszych wnętrz wpadało jak najwięcej słonecznego światła. Mycie okien nie jest wymagającą sztuką, choć nie wszyscy robią to tak, jak się powinno. Odpowiednie przygotowanie oraz sięgnięcie po środki, które ułatwią cały proces to podstawa, o której nie warto zapominać. Zastanawiasz się jak myć okna i kiedy myć okna? Przeczytaj poniższy tekst i dowiedz się co zrobić, aby Twoje okna były zawsze czyste i lśniące.

Jak przygotować się do mycia okien?

Nie wolno zapominać również o ubiorze, który powinien być nie tylko wygodny, ale najlepiej taki, którego pobrudzenie nie narobi katastrofy w naszym życiu. Jak myć okna? Załóż gumowe rękawiczki, które ochronią Twoje dłonie przed żrącymi środkami. Możesz wyposażyć się również w maseczkę, dzięki której do Twoich dróg oddechowych nie dostanie się kurz, ani środki czystości. Przygotuj sobie również papierowe ręczniki, którymi wytrzesz na sucho umyte okna oraz zbierzesz ewentualne zanieczyszczenia powstałe pod oknami. Polecaną opcją jest również gumowa ściągaczka do szyb, dzięki której mycie okien idzie duży sprawniej, a w większości przypadków nie pojawiają się smugi.

Czym myć okna?

Mycie okien powinno się zacząć od dobrego przygotowania. Wyposaż się w ściereczki oraz środki czystości i pamiętaj, aby były one dostosowane do rodzaju powierzchni. Środki przeznaczone do szyb nie zawsze będą nadawać się do czyszczenia profili i odwrotnie. Aluminiowe i drewniane okna potrzebują nieco innego pielęgnacji od tych wykonanych z tworzyw sztucznych. Do umycia aluminiowych okien wystarczy woda z lekkim płynem, jak ten do naczyń, który nie uszkodzi powierzchni aluminiowych elementów. Do drewnianych warto wybrać coś, co zabezpieczy dodatkowo drewno. Warto sprawdzać dokładnie etykiety produktów oraz posłuchać rad producentów, którzy często oferują wiele rozwiązań dla swoich klientów oraz podpowiadają, jak i kiedy myć okna.

Jakich błędów nie popełniać podczas mycia okien?

Najczęściej popełnianym błędem jest użycie nieodpowiednich środków. Okien, zwłaszcza tych zrobionych z PVC nie powinno czyścić się płynami i mleczkami, którymi czyścimy łazienkę czy kuchnię. Środki te mogą uszkodzić profile i ramy okienne oraz pozostawić na nich nieestetyczne ślady. Choć mycie okien to wymagający proces powinno się go robić z pewną dozą delikatności. Ostre tarcie ściernymi gąbkami jak druciana, czy taka z wysoko chropowatą powierzchnią to również nierozsądne rozwiązanie. Wszystkie uszkodzenia powstałe na oknach na skutej ich złego mycia mogą doprowadzić do szybciej gromadzącego się brudu i przebarwień, dlatego warto wiedzieć, jak myć okna prawidłowo.

Co ile powinno się myć okna?

Okna to nasze jedyne źródło naturalnego światła w domu, dlatego powinniśmy dbać o nie jak najczęściej. Nie oznacza to, że mamy szorować je co tydzień. Warto jednak trzymać co kwartał lub co pół roku. Jeśli widoczne zabrudzenia nie dają nam spokoju, to umycie okien na pewno im nie zaszkodzi, a wręcz przeciwnie. Warto jednak nie zapominać co jakiś czas, aby zachować ich naturalny kolor oraz nieskazitelny wygląd.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *